Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej oraz w wioślarstwie na UKW!

  • 30 kwietnia 2018
Konferencja prasowa z władzami AZS UKW. Fot. A. Obiała
Konferencja prasowa z władzami AZS UKW. Fot. A. Obiała

Półfinały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej oraz finał Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie odbędą się niebawem na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Te wyjątkowe wydarzenia sportowe przyciągnęły w tym roku dużą liczbę drużyn z całej Polski.

- Przypadł nam zaszczyt organizowania trzech ogólnopolskich imprez akademickich: półfinałów AMP w piłce ręcznej i po raz szósty finału AMP w wioślarstwie. Zgłosiło się bardzo dużo zespołów, co stanowi dowód na wysoki poziom organizacji tych wydarzeń przez AZS UKW - mówiła podczas konferencji prasowej Katarzyna Domańska, prezes AZS UKW.

Półfinał A (Polska Północna) w piłce ręcznej kobiet odbędzie się w dniach 4-6 maja 2018 roku w halach sportowych CEKFiS-u UKW (Sportowa 2) oraz ZS nr 15 Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy (Czerkaska 8). Podczas rozgrywek panie powalczą o kwalifikację do finału AMP, który odbędzie się w Opolu. Drużyna szczypiornistek z UKW rozegra mecze w grupie C z drużynami: UG Gdańsk, WUM Warszawa oraz POL Poznań.

- W tym roku zgłosiło się aż 19 zespołów, nigdy w historii Półfinałów Akademickich Mistrzostw Polski nie było aż tylu startujących drużyn. To świadczy o tym, że rośnie ranga sportu akademickiego – mówi Krzysztof Kościański, wiceprezes AZS UKW.

Podobnie rzecz ma się z półfinałem mężczyzn. Zostanie on rozegrany w dniach 10-13 maja 2018 roku w tych samych obiektach przy ul. Sportowej oraz Czerkaskiej. Piłkarze ręczni UKW przyporządkowani do grupy D zmierzą się z UE Wrocław, AWF Poznań i PWSZ Koszalin.

Przypomnijmy, że wprowadzony podział AMP w piłce ręcznej kobiet dzieli Polskę na 2 strefy:  „Strefę A - Północ” oraz „Strefę B – Południe”, zaś szczypiorniak męski na 3 strefy: A, B i C. Drugi półfinał  kobiet odbędzie się na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica Krakowie. Półfinały mężczyzn odbędą się zaś na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie oraz na obiektach AZS w Katowicach. Sam finał zarówno zawodniczek, jak i zawodników będzie miał miejsce w murach Politechniki Opolskiej.

19 maja na torze regatowym w Brdyujściu odbędzie się natomiast finał AMP w wioślarstwie. Osady utalentowanych sportowców z całej Polski wystartują na dystansie 100 m w konkurencjach dla kobiet  (1 x KA, 2 x KA, 8 + KA) oraz mężczyzn (1 x MA, 2 x ML, 8 + MA). W finale wystartuje ponad 20 drużyn, ekipa z UKW będzie reprezentowana przez swoje najlepsze zawodniczki i zawodników.

Podczas konferencji prasowej władze AZS-u UKW zapowiedziały również zbliżające się Akademickie Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn. W 2019 roku do Bydgoszczy zjadą się drużyny z całego kontynentu. Organizatorzy z UKW zapewniają, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu europejscy zawodnicy będą mogli liczyć na komfortowe warunki gry i zakwaterowania. Uczelnia ma również nadzieję na przybycie i doping niezastąpionych kibiców, zapraszając bydgoszczan do obiektów sportowych.

Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu
ul. Sportowa 2, 85-091 Bydgoszcz